El Camino, azaz Szent Jakab útja
„A Szent Jakab-út (gyakran spanyol neve (Camino de Santiago) után El Caminó-nak is nevezik) ősrégi zarándokút, a kelta időkben a Tejút szimbóluma volt s a maival ellenkező irányban járták be a zarándokok. A mai út Spanyolország Galicia tartományának fővárosába, Santiago de Compostelába vezet. A hagyomány szerint az itteni székesegyházban vannak Idősebb Szent Jakab apostol földi maradványai. A legenda szerint Szent Jakab holttestét hajón hozták Jeruzsálemből – az ottani keresztényüldözés elől – Észak-Spanyolországba. Itt azon a helyen temették el, ahol most Santiago de Compostela található.
Compostelába nemcsak egy kiindulópontból lehet eljutni, viszont az út fő része azonos. A zarándokút jelvénye a fésűkagyló, melyet az út mentén mindenütt felfestve megtalálhatunk. Az út mentén a bencések kórházakat és rendházakat építettek.
Jeruzsálem és Róma után Santiago de Compostela a keresztény zarándoklatok egyik legfontosabb célpontja. A középkortól kezdve, mikor a Szentföldre menő zarándoklatok ellehetetlenültek, a Camino szerepe felértékelődött. A Szent Jakab-út 1993-tól az UNESCO Világörökség részét képezi.
A 12. századra elterjedt a keresztény világban, jelentős zarándokúttá vált.
Ma már nemcsak magukat kifejezetten vallásosnak tartó emberek indulnak el az úton, hanem egyre többen azok is, akik keresnek valamit, keresik önmagukat, keresik különféle kérdéseikre a választ. Az 1980-as évek második felétől kezdve a Szent Jakab-út reneszánszát éli. Az egész világból érkeznek ide zarándokok, hogy a Caminót, vagy annak egy részét végigjárják. 1993-ban július 25-e, Szent Jakab ünnepe vasárnapra esett, ezért ún. Szent év volt. Ebben az esztendőben Galícia tartomány különös figyelmet fordított az útra, elindította a Xacobeo 93 nevű kampányt, melynek keretében számos zarándokszállást, útjelzőt felújítottak. A zarándokok száma az ezredforduló után 50 000 felett van. A 2004-es szent évben pedig minden addigi rekordot megdöntött. Ebben az esztendőben a zarándokok száma megközelítette a 180 000-et. 2016-ban minden eddiginél több, 278.041 vándor érkezett meg Santiago de Compostelába, s állították ki számukra az út teljes vagy részleges megtételét igazoló oklevelet, a Compostelát.”
(forrás: Wikipédia)
Az El Camino nekem mindig is csak egy álomnak tűnt. Elképzelni nem tudtam, hogy én egyszer végigmenjek rajta. Az én kis misztikus álmom. Aztán évek múltával egyszer csak ott találtam magam. Emlékszem, mikor első nap nekivágtunk a Pireneusoknak, többször kimondtam magamban hol halkan, hol hangosan: itt vagyok az El Caminon. Itt vagyok az El Caminon!! Ki kellett mondanom, tudatosítani, hogy bizony itt vagyok, valóra vált egy álom. Itt vagyok a szent és misztikus úton. Ami távoli volt, most már az enyém.
Szent Jakab útját először 2015 őszén jártam végig 1 hónap alatt. Ez az út hozott először komolyabb változást az életembe, igazán kimozdított a komfort zónámból és egy nagyot alakított a berögzött hitrendszeremen. Méltóképp megalapozta a nagy utamat. Megmutatta hogyan lehet 3 váltásruhával egy hátizsákkal különösebb tervezés nélkül végigcsinálni egy 900 km-es utat gyalog, napi kb 30 km megtételével.
Akkor egy barátommal indultam neki, valójában ő volt az ötletgazda, az a bizonyos „löket”. Kellett nekem akkor a húzóerő, a bátorítás. Aztán az úton láttam, hogy minden félelmem és aggodalmam felesleges volt. Hogy bizony egyedül is bátran nekivághattam volna.
A spanyol El Camino hivatalosan 800 km St Jean Pied-de Porttól Santiago de Composteláig. (+90 km az Atlanti-óceánig). Ideális a 30-35 nap, hogy végigmenj rajta, de természtesen annyi időt tölthetsz el itt, amennyit csak szeretnél illetve megtehetsz.
Ezen az oldalon írok arról, hogy miket éltem meg az első komolyabb zarándokutamon, milyen volt az első „nagy elvonulás” élményem. Írok az utazásról, a szállásokról, felszerelésről, felkészülésről és a tanulságokról is. Igyekszem hasznos infókat adni mindazoknak, akik az egyhónapos utat választják. Tudom, rengeteg Caminos oldal van erről, de hátha lesz olyan, amit máshol nem olvastál, és épp erre lesz szükséged. Segítek abban is, hogy kinek jöhet jól ez az egy hónapos út, miben változtathat meg, hogyan érdemes erre az útra rálépni (lelkiekben). Persze bármit írok/mondok nem készpénz, hiszen adott problémára megoldást nem lehet sablonosítani, mindenkinek egyedi útja van. Egy biztos, az út annak való, aki végigmegy rajta Ha nagyon hív nem kell sokáig gondolkodni, csak elindulni!